Blog

Tek Kullanımlık Koruyucu Yüz Maskelerinin Önemi

Yüksek sağlık standartlarına uygun üretilen tek kullanımlık medikal (cerrahi) maskeler hastalıklara yakalanma riskini düşürecek ya da virüs ve bakterilerin yayılımını durdurmada etkin bir rol oynayacaktır.

Koruyucu maskeleri kullanmaktan kesinlikle çekinmemeniz hem sizler hem de sevdiklerinizin sağlığı için son derece önemlidir.

Tek kullanımlık yüz maskelerinin sadece bir hastane veya ofis ortamında çalışan doktorlar ve hemşireler ya da gıda ve temizlik sektöründe çalışanlar için üretildiğini düşünebilirsiniz. Bunlar, uzunca bir süredir koruyucu yüz maskelerinin kullanıldığı genel alanlardı. Fakat günümüz gibi özellikle grip – virüs  dönemlerinde, tek kullanımlık koruyucu yüz maskelerinin hemen hemen her yerde kullanıldığını gözlemleyebiliyoruz.

Bugün bir hastaneye, ofis ortamına ya da alışveriş merkezi vb. kapalı mekanlara tek kullanımlık yüz koruyucu maskeler ile girmek neredeyse zorunlu hale gelmiştir. Yüksek sağlık standartlarına uygun üretilen tek kullanımlık medikal (cerrahi) maskeler hastalıklara yakalanma riskini düşürecek ya da virüs ve bakterilerin yayılımını durdurmada etkin bir rol oynayacaktır. Koruyucu maskeleri kullanmaktan kesinlikle çekinmemeniz hem sizler hem de sevdiklerinizin sağlığı için son derece önemlidir.

Grip mevsiminde yeni doğmuş bir bebeğiniz varsa, ya da çocuğunuzun iyi olup olmadığından emin değilseniz, ziyaretçiler için evinizde tek kullanımlık yüz maskeleri bulundurmanız da tavsiye edilir. Grip mevsiminde eve getirdiğiniz prematüre bir bebeğiniz varsa, daha zayıf bağışıklık sistemlerine sahip olabileceğinden daha da dikkatli olmalısınız. Ziyaret etmesine izin vermek isteyebileceğiniz bazı büyükanne ve büyükbaba gibi aile bireyleri olacak. Onlara yüz maskeleri sunmalı ve söz konusu durumun bir pazarlık konusu olmadığını anlatmalısınız.

Yüz koruyucu maskeleri başka nedenlerle de kullanabilirsiniz. Bir toz alerjiniz varsa, evinizi süpürmek ve temizlemek, kişilerde hırıltı ve öksürük gibi rahatsızlıklara sebep olabilir. Kendinizi ve dolayısıyla akciğerlerinizi tozlara ya da istenmeyen bakterilere maruz bırakmamak için tek kullanımlık yüz maskeleri kullanabilirsiniz. İlkbaharda dışarıdaysanız ve mevsimsel alerjilere sahipseniz de yüz maskesi takabilirsiniz. Özellikle polenlerin yayıldığı dönemlerde koruyucu tek kullanımlık yüz maskelerinin kullanımı sizleri çok daha rahat ve sağlıklı hissettirecektir.

Bu tip maskelerin N-95 ya da KN-95 tipi solunum maskeleri kadar yüksek donanıma sahip olmadıkları unutulmamalıdır. Tek kullanımlık yüz maskeleri, boyama işlerinde veya dumana maruz kalınma ihtimali bulunan ortamlarda çalışırken de sizlere yardımcı olabilir, ancak yine de en doğru tercih olmayabilir. Buna benzer ortamlarda çalışırken kullanmayı düşünüyorsanız, doğru tip yüz maskesi satın aldığınızdan emin olun.

Medikasol’ün uzman ekibi, ihtiyaçlarınıza uygun koruyucu sağlık ekipmanı satın alma noktasında sizlere gelişmiş bir müşteri desteği sunacaktır.

Koruyucu Sağlık Ürünleri